چه کسانی به توانبخشی و فیزیوتراپی در منزل نیاز دارند؟

برخی از افراد تازه جراحی شده اند، سطح هوشیاری پایینی دارند، راه رفتن برایشان سخت شده است، قادر به حرکت کردن نمی باشند، مسافت تا کلینیک برایشان زیاد است و یا زمان کافی برای انجام فیزیوتراپی در کلینیک را ندارند؛ بنابراین درخواست انجام خدمات فیزیوتراپی در منزل را دارند.

خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی در منزل مناسب کسانی است که به دلیل مشکلات حاد حرکتی و فیزیکی مانند عوارض بعد از جراحی های سنگین، شکستگی های متعدد، سکته مغزی و سایر مشکلات جسمی و نیز در اختیار نداشتن زمان کافی، نداشتن امکانات لازم برای رفت و آمد، قادر به مراجعه حضوری به کلینیک ها نمی باشند.

در این شرایط متخصص فیزیوتراپی به منزل آمده و خدمات ویزیت، ارزیابی تشخیص مشکل را انجام و برنامه درمانی فرد را در منزل و به طور منظم انجام خواهد داد.

فیزیوتراپیست ها خدمات ویزیت و جلسات درمانی را به طور منظم برای بیماران مختلف از جمله مبتلایان به سکته‌ی مغزی و قلبی، ام اس و پارکینسون انجام می‌دهند. فیزیوتراپی در منزل همچنین برای بیمارانی که عمل‌های جراحی مانند عمل تعویض کشکک زانو یا مفصل لگن انجام داده‌اند و نیز بیمارانی که زمین خورده و مشکلاتی در حفظ تعادل دارند، کاملاً مناسب است. به علاوه در منزل می‌توان به آسیب‌ها و بیماری‌هایی که متخصصین به طور منظم در کلینیک به آن‌ها رسیدگی می‌کنند، در خانه رسیدگی و درمان‌های تسکینی برای بهبودی و تثبیت وضعیت سلامتی را در ویزیت‌های خانگی انجام داد.

فیزیوتراپی در منزل به بقیه‌ی اعضای خانواده این اجازه را می‌دهد تا در روند درمان حضور داشته و درک بهتری از وضعیت بیمارشان داشته باشند و نیز به آن‌ها این فرصت را می‌دهد که سؤال‌هایشان را از فیزیوتراپیست بپرسند و نیز باد بگیرند که چگونه می‌توانند به عزیزانشان کمک کنند.

از مزایای دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل این است که در وقت اختصاصی ویزیت، فرآیند درمان افراد کوتاه تر شده و سریعتر به بهبودی می رسند.

فیزیوتراپیست چه کمکی به بیمار می‌کند؟

فیزیوتراپیست می‌تواند بیمار خود را در محیط راحت خانه‌ فرد درمان کند. وی بیمار را ارزیابی کرده، مشکل او را تشخیص داده و یک برنامه‌ی درمانی متناسبی را برای او در نظر می‌گیرد که بسته به نیازهای بیمار متغیر خواهد بود. یک جلسه‌ی فیزیوتراپی معمولاً یک ساعت طول می‌کشد، افزایش این مدت‌زمان و تعداد جلسات به بحرانی یا پیچیده بودن مشکل بیمار بستگی خواهد داشت. این کارشناسان، با انجام تمرینات حرکتی پیشرفته برای بیمار، به بهبود توانایی حرکتی او کمک می‌کنند.

چگونه برای درمان فیزیوتراپی درخانه آماده شویم؟

جلسات فیزیوتراپی در خانه برای کمک به بهبودی سریع‌تر بیمار، چه یک آسیب یک‌باره باشد یا یک بیماری مزمن، طراحی و انجام می‌شوند. برای بهره مندی بیشتر از جلسات فیزیوتراپی‌ در منزل به چند نکته اشاره می شود:

  • محلی بزرگ، جادار و مناسب را در خانه انتخاب کنید که دارای تهویه‌ خوب و نور کافی بوده و عاری از هر گونه به هم ریختگی باشد تا فیزیوتراپیست بتواند تجهیزات و وسایل کوچک پزشکی همراه خود را برای جلسه درمانی‌ مستقر کند.
  • لباس آزاد و راحت بپوشید. لباسی نپوشید که مانع از انجام حرکاتتان شود زیرا فیزیوتراپیست می‌خواهد پایداری مفاصل و حرکاتتان را ارزیابی کند.
  • به فیزیوتراپیست تان بگویید که دقیقاً مشکل چیست و چه نواحی از بدنتان درد دارد و تا چه میزان می‌خواهید عملکردتان در طی جلسات فیزیوتراپی بهبود یابد.
  • اطلاعاتی مانند چگونگی شروع درد، ماهیت درد و مدت زمانی که درگیر این مشکل هستید را با فیزیوتراپیست در میان بگذارید.
  • تمریناتی را که فیزیوتراپیست به شما توصیه میکند به درستی انجام دهید و در صورت ابهام، از او سؤال کنید. همچنین برای رسیدن به نتایج موردنظر، تمرینات خود را به‌خوبی دنبال نمایید.
مطالب دیگر
آسیب ها مغز و اعصاب، مالتیپل اسکلروزیس – ام اس
آسیب ها مغز و اعصاب، مالتیپل اسکلروزیس – ام اس

متاسقانه  ام اس  از جمله مشکلات مغز و اعصاب شایع  جهان است که جمعیتی حدود 68129 نفر در ایران  دچار این عارضه هستند . مولتیپل اسکلروز یک بیماری پیچیده عصبی است. و به دلایلی که مح...

  • 29 اردیبهشت, 1398
فیزیوتراپی  تخصصی کف لگن
فیزیوتراپی تخصصی کف لگن

فیزیوتراپی درمانی کارآمد و بدون عارضه جهت درمان اختلالات کف لگن است . بسیاری از بیماران پس از مراجعه به فیزیوتراپی از نتایج آن شگفت زده می شوندو اعلام میکنند که هرگزباور نمیکردند که با روشی کاملا ا...

  • 30 اردیبهشت, 1398
درمان های تخصصی کلینیک تخصصی فیزیوتراپی ونداد

در این مرکز علاوه بر ارائه خدمات پایه ای فیزیوتراپی، درمان های تخصصی فیزیوتراپی ویژه ستون فقرات و دیگر اندام های بدن، ارائه می گردد. در کلینیک ونداد، تخصص ما در تشخیص دقیق علت عارضه و ارائه درمان ه...

  • 28 دی, 1399